Kategori: MERKEZ PARTİ

Merkez Parti’den Ak Partili belediye başkanlarının istifaya zorlanmasına tepki

 

 

Kanal D haberde Ak Partili bazı belediye başkanlarının istifasıyla ilgili iddialar gündeme geldi.

Demokrasimiz her geçen gün yara almaya devam ederken, son dönem belediye başkanlarının istifaya zorlandığı iddiaları millet iradesine verilen önemin özde olmadığının, sözde kaldığının en açık delilidir.

Millet iradesi ile seçilmiş belediye başkanları yine aziz milletin iradesi ile gitmelidir. Kim olursa olsun gerçekten istifa etmek istemeyen bir belediye başkanını istifaya zorlamak, ne hukuk ile ne ahlak ile ne de demokrasi ile açıklanabilir.

Belediye başkanlarının işlediği suçlar varsa, kanunların dışına taşan işlemleri söz konusu ise bağımsız yargı tarafından mutlaka hesap sorulacağından eminiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş bir Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’nun, Pelikan Bildirisi ile düşürülmesi ne kadar milli iradeye savaş açmaksa, seçilmiş belediye başkanlarını istifaya zorlamak da aynı şekilde milli iradeye savaştır.

Merkez Parti Basın Bürosu

Merkez Parti Üyelik Başvurusu

[vc_button title=”Merkez Parti’ye üye olmak istiyorum” target=”_self” color=”default” size=”btn-large” href=”http://merkezparti.org.tr/merkez/merkez-parti-uyelik-basvurusu/”]

KİMLER ÜYE OLABİLİR

2820 No’lu Siyasi Partiler Kanunu Uyarınca:

18 yaşını dolduran, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip bulunan her Türk vatandaşı Merkez Parti üyesi olabilir.

Ancak kimse, bir partinin birden fazla teşkilat birimine üye kaydolamaz.

Aynı zamanda birden fazla siyasi partinin üyesi olamaz.

ÜYE OLMASI MÜMKÜN OLMAYANLAR

2820 No’lu Siyasi Partiler Kanunu Uyarınca:

  • Sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri, yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan kamu görevlileri, Silahlı Kuvvetler mensupları ile yükseköğretim öncesi öğrencileri;
  • Kamu hizmetlerinden yasaklılar;
  • Basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkum olanlar;
  • Taksirli suçlar hariç 5 yıl ağır hapis veya 5 yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkum olanlar;
  • Türk Ceza Kanununun ikinci kitabı birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik etme suçundan mahkum olanlar;
  • Terör eyleminden mahkum olanlar,

Siyasi partilere üye olamazlar ve üye kaydedilemezler.

 

ÜYE OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
  • Üye başvuru belgesindeki “Kişisel Bilgiler”, ”Parti Bilgileri” ve diğer başvuru bölümleri eksiksiz doldurulmalıdır.
  • Üye olmak isteyenlerin geçerli bir adres ve T.C Kimlik Numarasına sahip olması gerekmektedir.

Uyarı: Başvuru adımlarının tamamı Merkez Parti İletişim Üssü tarafından kayıt altına alınmaktadır. Sahte başvuru yapanlar ve yanıltıcı bilgi verenler hakkında kanuni işlem uygulanacaktır.

Merkez Parti Teşkilat İletişim

Adınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

E-Posta Adresiniz (gerekli)

Mesajınız (gerekli)

Güvenlik (gerekli)
captcha

Aşağıdaki kutucuğa yazınız

Genel Başkan Prof. Dr. Abdurrahim Karslı

Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, 10.12.1964 tarihinde Erzurum’da doğdu. İlköğretim ve liseyi Erzurum’da bitirdi. 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanarak İstanbul’a yerleşti.

1984 yılında bitirdiği dört yıllık lisans eğitiminden sonra 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usul Hukuku ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak akademik kariyerine başladı. Daha sonra yurtiçi ve yurtdışında dil eğitimi ve araştırma faaliyetlerinde bulundu. 2010 yılında Profesörlük kadrosuna atandı. 34 yılını verdiği İstanbul Üniversitesi Medeni Usul Hukuku ve İcra İflas Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevinden 8 Şubat 2015 tarihinde genel seçimlere katılmak için istifa etmiştir.

Hukuk alanında basılmış birçok eseri mevcuttur. Ülke genelinde sosyal ve mesleki içerikli yüzlerce konferans ve seminerler vermiştir.

Akademik çalışmalarının yanısıra, ailesi ile birlikte ticari hayatla meşgul olmakta ve hukuk alanında da mesleğini uygulaması sebebiyle, teori ve pratiği bir arada yürütmektedir.

İngilizce ve Almanca bilen Prof. Dr. Abdurrahim Karslı evli ve dört çocuk babası olup, Merkez Parti Genel Başkanlığı görevini üstlenmiştir.